KrioSystem - Kriogenika w nauce i przemysle

Language:

Kriogenika Helowa

główne KHE
Projektujemy, produkujemy, testujemy i montujemy helowe systemy kriogeniczne służące do zasilania i chłodzenia takich urządzeń jak:

  • akceleratory
  • magnesy nadprzewodnikowe
  • stanowiska testowe podzespołów akceleratora

główne 1 KHE
Hel, ze względu na swoją niską temperaturę wrzenia (-269 degC) jest jedynym medium szeroko wykorzystywanym do chłodzenia nadprzewodników niskotemperaturowych. Z nadprzewodników wykonuje się magnesy nadprzewodzące i wnęki rezonansowe, które wykorzystuje się w akceleratorach cząstek. Akceleratory służą m.in. do przeprowadzania badań z zakresu fizyki cząstek elementarnych. Do największych laboratoriów akceleratorowych na świecie należy Europejskie Centrum Badań Jądrowych CERN w Genewie, dla którego KRIOSYSTEM jest dostawcą urządzeń kriogenicznych.

Obecnie wspólnie z Politechniką Wrocławską KRIOSYSTEM zaangażowany jest w projekt FAIR realizowany w laboratorium akceleratorowym GSI w Darmstadt. Wykonujemy system chłodzenia akceleratora obejmujący układ zasilania elektrycznego oparty o nadprzewodniki NbTi.

główne 2 KHEUrządzenia produkowane przez nas obejmują m.in.:

  • wielokanałowe linie transferowe
  • systemy dystrybucji skroplonego helu tzw. valvebox
  • kriostaty helowe do badań podzespołów akceleratora

 

 

 

główne 4 KHE

Realizacje:

 

Duża infrastruktura naukowa

Projekt XFEL europejska nauka na światową skalę

Projekt XFEL (X-Ray Free Electron Laser) to międzynarodowy projekt, realizowany w laboratorium DESY w Hamburgu, w którego realizację zaangażowana jest Polska, jak również: Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Hiszpania, Dania, Francja, Szwecja, Węgry, Włochy, Słowacja i Grecja. To właśnie dzięki współudziałowi firmy Kriosystem wraz z Politechniką Wrocławską oraz Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Polska ma swój znaczący wkład w realizację budowy największego na świecie lasera na swobodnych elektronach.

Laboratorium badawcze DESY

Laboratorium badawcze DESY w Hamburgu jest jednym z największych na świecie laboratoriów akceleratorowych i to właśnie tam powstaje XFEL, największy tego typu laser na świecie. O jego niezwykłości świadczy chociażby fakt, iż długość tunelu akceleratora wynosi aż 3,4 kilometra. Przy tak wielkich rozmiarach projektu, wyzwania jakie stawiane są firmom go realizującym, również należą do najwyższych na świecie.Tu widzimy zdjęcie lotnicze laboratorium DESY wraz z zarysem tunelu akceleratora.
 

Czytaj więcej...

Kriostaty

Przy projekcie XFEL, zrealizowaliśmy dwa kriostaty helowe, wykorzystywane tu do testowania wnęk rezonansowych.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego elementu projektu, również tutaj obliczenia wytrzymałościowe wykonała Politechnika Wrocławska we współpracy z firmą Kriosystem oraz Wrocławskim Parkiem Technologicznym.

Kriostat to nad wyraz skomplikowane urządzenie składające się z wielu elementów, podczas wykonywania i montażu których należy zachować najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa. Głównymi elementami kriostatu są dwa zbiorniki: wewnętrzny ciśnieniowy oraz zewnętrzny, spełniający rolę płaszcza próżniowego. Zbiornik zewnętrzny kriostatu ma średnicę ok. 1,7 metra i wysokość ok. 4,5 metra.

Czytaj więcej...

Kriogeniczna Aparatura Laboratoryjna

Witamy w naszym dziale kriogenicznej aparatury laboratoryjnej

Każde z przedstawionych tu urządzeń, projektowane jest według indywidualnych wymagań klienta. Oto jak przedstawia się nasza główna oferta w tym segmencie.

Kriogeniczna Aparatura Laboratoryjna

  • Kriostaty azotowe i helowe, wśród których wyróżnia się następujące rodzaje: przepływowe, zalewowe, oparte na Helu III, specjalne
  • Lewary helowe
  • Skraplarki gazów oparte na technologii kriochłodziarek
  • Jak również inna aparatura laboratoryjna
 

Czytaj więcej...

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych Więcej informacji